DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI
Z pokoleń trudu, z ofiarnej krwi
Zwycięskiej chwały nadchodzą dni…
Dopomóż, Boże, i wytrwać daj!
Tu nasze miejsce, to nasz kraj!
Jan Pietrzak
11 listopada 1918 r., po latach wysiłków i zmagań wielu patriotów, Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Podczas zaborów walka o niepodległość mocno wpisywała się w codzienność tych, którzy pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego.
W naszej placówce uroczystość upamiętniająca 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego przed masztem flagowym, przy zwycięsko powiewającej biało-czerwonej. W skupieniu wysłuchaliśmy apelu pamięci, a następnie ze wzruszeniem obserwowaliśmy, jak wychowanki składały czerwone róże, symbolizujące pamięć i wdzięczność tym, którzy walczyli o naszą wolność.
Druga część uroczystości miała miejsce w sali konferencyjnej i zrealizowana była w formie turnieju edukacyjnego Droga do niepodległości. Nasze wychowanki podążały ścieżkami niepodległościowymi w trzech zespołach, którymi kierowali: dyrektor placówki p.Zenon Czyżewski-szkoła podstawowa, dyrektor szkół p.Paweł Bieliński-branżowa szkoła I stopnia i kierownik internatu p.Paweł Taras-gimnazjum. Każda z rywalizujących grup, pod czujnym okiem komisji oceniającej, przemierzała szlak niepodległościowy w rytm krzyżówek, zagadek, układanek i kalamburów. Rywalizację wzmocniły atrakcyjne nagrody oraz czekający poczęstunek.
Finał uroczystości obfitował w liczne niespodzianki: uczestniczki turnieju, otrzymały dyplomy oraz karnety na maraton filmowy, a ich opiekunowie pamiątkowe ordery. Dyplomy wraz z pochwałami wręczono również wychowankom, które brały udział w szkolnym konkursie wiedzy Zagadki niepodległościowe. Oprawę artystyczną uroczystości stanowiły piosenki patriotyczne w wykonaniu naszych wychowanek.
Po zakończeniu tej części spotkania dyrektor placówki p. Zenon Czyżewski odniósł się do omawianych zagadnień i obchodzonej rocznicy, a następnie zaprosił zebranych na zapowiedziany wcześniej poczęstunek w postaci żołnierskiej grochówki i 100 kiełbasek na stulecie.
Uroczystość upamiętniająca Narodowe Święto Niepodległości upłynęła w nietypowej, ale wzruszającej atmosferze i na pewno godnie uczciła jubileusz stulecia oraz pamięć tych, którzy mogą być dla nas wzorem, ponieważ ich droga do niepodległości wymagała wielkiej odwagi i patriotyzmu.