NIEPODLEGŁA, NIEPOKORNA…
Byle Cię można wspomóc, byle wspierać
Nie żal żyć w nędzy, nie żal i umierać
Ignacy Krasicki
Dnia 10 listopada wychowanki Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Mrozach uczciły 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Oprawa uroczystości nadawała temu świętu charakter uniwersalny. Rozwieszone listy skierowane do Polski, prezentujące życzenia dla niej oraz przesłania dla Polaków wzruszały i czyniły pragnienie Wolności i Samostanowienia aktualnym. Niepodległość nie jest bowiem darem danym raz na zawsze, a obowiązek utrzymania jej spoczywa na wszystkich nas. Wzbudzanie emocji jest potrzebne i konieczne, aby słowo Patriotyzm było wartością żywą w sercach każdego Polaka.
Program artystyczny miał swoją konwencję. Tytuł „Gra o niepodległość” nadawał paradoksalnie dodatkowe znaczenie pojęciu, kojarząc się z powszechnie znaną frazą Gra o najwyższą stawkę. Dziewczęta przedstawiły osiemnastowieczną definicję słowa patriotyzm, zawartą w hymnie Szkoły Rycerskiej pt. „Święta miłości kochanej ojczyzny”. Ukształtowane dzięki pracy reformatorów oświeceniowych, takich jak Ignacy Krasicki właśnie, pokolenie Polaków dało najszczerszy dowód swojego przywiązania do Ojczyzny. Udowodniły to wychowanki, prezentując dalsze jego losy. We fragmentach utworów nawiązujących do powstania kościuszkowskiego, kampanii napoleońskiej czy powstania listopadowego odtworzyły jego poświęcenie wzbudzone marzeniem o Wolności.
160. rocznicę powstania styczniowego zaznaczono fragmentami noweli Elizy Orzeszkowej pt. „Gloria victis”. Apel został podsumowany wzbudzeniem na nowo etosu Legionów oraz ułańskiej legendy. Pojawił się nawet na chwilę marszałek Józef Piłsudski przywołany ojczyźnianym obowiązkiem.
Dziewczęta wykazały się zaangażowaniem i ogromną wiedzą historyczną. Pan dyrektor Zakładu Zenon Czyżewski podsumował wydarzenie, przywołując pamięć zrywów niepodległościowych Polaków aż do roku 1989. Dopełnił w ten sposób ideę wystąpienia, podkreślając cenę, jaką Polacy musieli zapłacić za obecną Wolność. Tym bardziej naszym obowiązkiem jest ją szanować i jej strzec. Wiwat Niepodległa!